Nasıl Kazanç Sağlarım?

fonbulucu sisteminde Nasıl Kazanç Sağlanır?

Portföy Oluşturmak gerekli mi?

Girişimcilik ekosistemi yüksek riskleri ve elbette yüksek getirileri aynı anda sunuyor. Haliyle riskleri en aza indirmek ve getiri ihtimalini de artırmak için bir strateji uygulamak gerekiyor. Biz ve tüm dünyadaki başarılı yatırımcılar en geçerli stratejinin bir portföy oluşturmak olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle yayınlanan her bir girişimden paylar alarak bir yılda toplam yapacağınız yatırım tutarını dağıtmak iyi bir strateji olabilir.

Oluşturduğum Portföyüme Nasıl Destek Sağlarım?

Sahip olduğunuz paylar sayesinde o girişimin bir ortağı olarak kendinizi görmelisiniz. Siz girişimin aynı zamanda bir marka elçisisiniz. Girişime sağladığınız finansmanın yanında farklı destekler de sunarak portföyünüzde bulunan girişimlerin ölçeklenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Girişimler siz ortakları için kampanya sayfalarını yasal olarak 5 yıl boyunca açık tutmak, 6 ayda bir rapor yayınlamak ve tüm olumlu/olumsuz gelişmelerden sizi bilgilendirmek zorundadır. Haliyle payınız olan girişimleri takip etmeli, onlara geri bildirim vermeli, ihtiyaçları olan konularda elinizden gelmesi durumunda da yardım edebilmelisiniz. Ortak olduğunuz girişimde sizin gibi yüzlerce başka ortağınız olduğunu düşünürseniz her bir ortağın bu şekilde hareket etmesinin ortaya çıkaracağı sinerjiyi hayal edin…

Portföyünüzden Kazanç Sağlama

Bu tür yatırımlarda hızlı bir geri dönüş istemek çok doğru olmaz. Geri dönüş almak için bir miktar sabırlı olmalı ve girişimcinin size verdiği sözleri tutması için zaman vermelisiniz. Melek yatırımcılar gibi siz de yatırımlarınızdan beklediğiniz geri dönüşü almak için 1-3 yıl bazen de 5 yıl gibi bir süre beklemek durumunda olabilirsiniz. Elde edeceğiniz kazancın da yaptığınız yatırım karşılığında aldığınız pay oranında olacağını unutmayınız.

1.Yatırım Yaptığınız Bir Girişimin Satılması ile Kazanç Sağlama

Bir girişimin siz yatırım yaptıktan sonra başka ve büyük bir şirket tarafından satın alınmak istenmesi durumunda girişim şirketi size çağrı yapar ve bu satışa payınız oranında katılmak isteyip istemediğinizi sorar. Satışa katılmak isterseniz bu durumunda hisseleriniz oranında bir kazanç elde edersiniz. Bu satış, satılan toplam hisse oranına göre paylarınızın tamamı için de olabilir kısmen de olabilir.

2.Yatırım Yaptığınız Bir Girişimin Halka Arz Edilmesi ile Kazanç Sağlama

Bir girişim belli bir ölçeğe ulaştıktan sonra borsaya kote olmak için ilk halka arzını yapabilir. Girişimciler paylarının belirli bir kısmı için bir pay arzı yapabilir. Bu durumda mevcut ortaklarla birlikte tüm yatırımcılara şirkette hissedar olma yolu açılır. Bu payların ilk halka arza konu edilmesiyle paylar borsada işlem gördüğü için mevcut pay sahiplerine de satış için bir fırsat sağlar.

3.Yatırım Yaptığınız Bir Girişimin Temettü Dağıtması ile Kazanç Sağlama

Bir girişim elde ettiği kârın tamamını veya bir kısmını sermayesine ilave etmek yerine Genel Kurulda alacağı bir karar ile pay sahiplerine payları oranında dağıtabilir. Bu durumda payınız oranında artı bir kazanç sağlarsınız.

4.Yatırım Yaptığınız Bir Girişimin Paylarını İkinci Pazarda Satarak Kazanç Sağlama

Sahip olduğunuz payları MKK nezdindeki hesabınızda izleyebilirsiniz. Bu paylarınız ile ilgili bir satış kısıtlaması yoktur. Paylarınızı dilediğiniz zaman, dilediğiniz kişiye ve fiyata satabilirsiniz. Bunun için gerekli bilgileri https://fnb.lc/fuip sayfasından alabilirsiniz. Aynı zamanda ihraççı da olan girişim şirketi bu isteğinizi platformla birlikte MKS sistemi üzerinden pay devrini gerçekleştirir. Bu durumda alıcı ve satıcının platformumuzda doğrulanmış ve yatırımcı üye olması gerekmektedir. 

Diğer Başlıklar

Hala Yardıma İhtiyacınız var mı?

Bize Ulaş