Yatırım Komitesi
Hakan Yıldız
Yatırım Komitesi Üyesi

Melek Yatırımcı ve fonbulucu.com Y.K. Başkan Vekili/Genel Müdür

1972 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, orta ve lise tahsilini Kayseri’de tamamladıktan sonra Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde Turizm İşletmeciliği ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümlerinden mezun oldu. Bir çok girişimcilik faaliyetinde bulundu ve kendi şirketlerini yönetti. 2003 yılında Özelleştirme İdaresi Başkanlığında görev alan Yıldız, Ataköy Marina, Türk Hava Yolları ve Erdemir A.Ş. gibi şirketlerde orta düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. 2016 yılına kadar süren Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı’ndaki görevinin ardından Eltemtek A.Ş. ‘de Genel Müdür Yardımcılığı yaptı. 2016 yılı Nisan ayında kamu görevlerinden ayrılarak Global Markets Turkey’i kurdu ve Norveç merkezli Global IT şirketine bir süre danışmanlık hizmeti verdi.

Şu an finans ve enerji ticareti alanlarında iki fintech şirketi yöneten Yıldız, ülkemizdeki ilk Kitle Fonlaması platformlarından biri olan fonbulucu.com’un kurucusudur. Girişimcilik ve Kitle Fonlaması üzerine bir çok makalesi bulunmakta olup, girişimcilik ekosistemi içerisinde fonlama ve bilgilendirmeyi görev edinen Girişimci Gazetesi, Fonbulucu Invest, Fikirler Yarışıyor, Non Stop Fund gibi bir çok platformu da yönetmektedir. 

Mentor, Girişimci ve Melek Yatırımcı da olan Yıldız, evli ve iki çocuk babasıdır.

Asiye Kefeli
Yatırım Komitesi Üyesi

BİSSE Yön. Kur. Başkan Vekili

BİSSE Yönetim Kurulu Başkan Vekili Asiye Kefeli İstanbul’da doğmuştur. İlköğretim ve Ortaokul eğitimini Almanya Berlin’de tamamlamış ardından psikoloji ve pedagoji üzerine eğitimini sürdürmüştür.

BiSSE mağazalar koordinatörlüğü, satış ve perakende bölüm başkanlığı yapmıştır. İş hayatı ile birlikte günümüzde bir çok sosyal sorumluluk projesininin içerisinde yer almaktadır. Kimsesiz Çocuklara Sevgi ve Eğitim Derneği Başkanı da olan Kefeli, Mustafa Keseli ile evlidir ve iki evladı vardır.

2018 yılı itibariyle TRT Haber ekranlarında yayınlanan Bir Fikrin mi Var isimli girişimcilik yarışmasında jüri olarak yer almıştır.

Dr. Bülent Gümüş
Yatırım Komitesi Üyesi

innoCentrum CEO & Founder

Dr. Bülent Gümüş, savunma sanayi, bilişim ve danışmanlık alanlarında, ABD, Türkiye ve Katar’da 18 yıl özel sektörde ve 6 yıl üniversitelerde çalışmıştır. Makine Mühendisliği lisans derecesini 1996’da ODTÜ’den, Makine Mühendisliği Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini sırasıyla 1998 ve 2005’de Texas Tech Üniversitesi’nden almıştır.

Dr. Gümüş, yeni ürün tasarımı, inovasyon ve ArGe yönetimi, mühendislik ve teknoloji yönetimi, proje yönetimi, girişimcilik, süreç iyileştirme ve stratejik yönetim alanlarında araştırmalar yapmakta, eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunmaktadır.

Dr. Gümüş, şu anda, kurucu ortağı olduğu innoCentrum firmasında Genel Müdür olarak çalışmakta, Hacettepe Üniversitesi’nde ders vermekte ve PMI Türkiye’nin AB destekli projesi Outspeed Startup’da kilit uzman olarak görev almaktadır.

Emre Akgümüş
Yatırım Komitesi Üyesi

ARİNKOM TTO Girişimcilik Koordinatörü

1987 Ankara doğumlu olan Emre Akgümüş 2013 yılında Anadolu Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını ise Yönetim ve Organizasyon üzerine yapmaktadır. 2017 yılında Avrupa Birliği tarafından finanse edilen “Ankara Girişimcilik Ekosisteminin Geliştirilmesi” projesine katılmış ve ikincilik kazanmıştır. akgumusdesign’ın kurucusu olan Emre Akgümüş, 2016 yılından beri deri ürünler tasarlar, çizer, keser,diker ve ticaretini yapar. Doğa sporlarıyla iç içe olup uzun yıllar Türk Kızılayı Gençlik Kampları’nda görev almış; liderlik ve şeflik yapmış, halen bir kampçıdır. 12 yıldır profesyonel olarak dans eden Akgümüş, antrenör ve lisanslı bir dansçıdır. Anadolu Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu’nda yardımcı antrenörlük görevine devam etmektedir. Girişimcilik ekosisteminin paylaşarak büyüyeceğine inanan Emre Akgümüş, çeşitli devlet ve özel kurumlarda mentorluk ve eğitim vermekte, an itibariyle ise Girişimcilik Koordinatörü olarak ARİNKOM TTO’da görev almaktadır.

Hüseyin Çiftçi
Yatırım Komitesi Üyesi

Muhasebe ve Fon Operasyon Uzmanı

Muhasebe ve Finans alanında 6 yıllık bir deneyime sahip olan Hüseyin Çiftçi, Maqasid Portföy Yönetimi şirketinde Muhasebe uzmanı ve Fon operasyon sorumlusu olarak çalışmaktadır. Sermaye Piyasası Kurulu Düzey 3 lisansı bulunmakta, ayrıca mali müşavir stajyeridir. Pamuksan A.Ş'de Muhasebe ve Finans müdürü olarak görev yapmıştır. Dil eğitimi için gittiği Houston/Texas ta hem MBA yapmış hem de satış-pazarlama ve E-ticaret alanlarında çalışmıştır. Kastamonu üniversitesi işletme tezli yüksek lisanını Finansal Araçlardan Kaynaklanan Risklerin Firma Değeri Üzerine Etkisi tezi ile tamamlamıştır. Orta derecede Arapça konuşabilen Hüseyin Çiftçi, Finansal Yönetim ve Mali Analiz , Şirket Değerleme ve Yatırım Fonları konusunda eğitimlerini başarıyla tamamlamıştır.

Muhammed Seyid Pehlivan
Yatırım Komitesi Üyesi

Ankara Kalkınma Ajansı, Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü

2005 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olmuştur. 2006 yılında görev yapmaya başladığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü’nde önce uzman yardımcısı daha sonra Sosyal Yardım Uzmanı olarak çalışmıştır. 2008-2009 yıllarında Başbakanlık’ta 11 e-Devlet projesinin hızlandırılarak uygulamaya geçirilmesi için oluşturulan e-Devlet Danışma Grubu’nda geçici görevli olarak yer almıştır. Kasım 2010’da Ankara Kalkınma Ajansı’nda uzman olarak görev yapmaya başlamış, Ocak 2015’ten Haziran 2020’ye kadar İzleme ve Değerlendirme Birimi Başkanlığı görevini yürüterek Ankara Kalkınma Ajansı tarafından kamu, üniversite, sivil toplum ve özel sektör kuruluşlarına ekonomik ve sosyal kalkınma alanında verilen mali ve teknik desteklerle yürütülen projelerin uygulama aşamalarına ilişkin izleme ve değerlendirme faaliyetlerini koordine etmiştir. 3 Haziran 2020 tarihi itibarıyla Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü olarak Ankara’nın yatırım ortamının yerli ve yabancı yatırımcılara tanıtılması, yatırım için kullanılabilecek devlet destekleri gibi konularda danışmanlık hizmeti sunulması, bürokratik işlemlerin takip edilmesi ile Ankara’da girişimcilik ekosistemindeki aktörlerle işbirliği halinde özellikle teknoloji tabanlı yeni girişimler için sunulan mentorluk, eğitim, yatırımcı görüşmesi gibi faaliyetlerin koordinasyonunu yerine getirmektedir. Aynı zamanda Ajans tarafından organize edilen ve sosyal sorumluluk proje fikirleri olan sivil toplum aktörleri ile bu projelere sponsor veya gönüllü olarak destek vermek isteyen kişi ve kurumları buluşturmayı hedefleyen Sosyal Sorumluluk Platformu’nun (www.sosyalsorumluluk.org.tr) Yürütme Komisyonu Başkanı’dır.

Olcay Alptuğ Akdağ
Yatırım Komitesi Üyesi

Havacılık ve Uzay Mühendisi, Havayolu Pilotu

Olcay, Havacılık ve Uzay Mühendisliği eğitimi devam ederken, girişimciliği ilk kez AVM’de işlettiği küçük HOTDOG dükkanı ile tatmıştır. Çalışma hayatına 3 Boyutlu yazıcılar ile tasarlanmış insansız hava araçları sistemleri üretimi konusu ile başlamıştır. İnsansız hava araçları için yer kontrol istasyonu tasarımı ve üretimi, İHA test mühendisliği görevlerinde bulunmuştur. Uçak kabini renovasyonu yapmak üzere kurulan bir girişimde proje yöneticisi ve kurumsal iletişim uzmanı olarak görev yapmıştır. Start-up dünyasında daha çok yer almak için kafasını kabuğundan çıkarmış, işinden ayrılmış ve hareketli platformlara silah entegrasyonu yapan küçük bir girişimde entegrasyon ve sistem mühendisi olarak görev almıştır. Daha sonra, online reklam pazarına platform sağlayıcısı olan faaliyet gösteren bir start-up için veri analisti ve hedef kitle yakalama algoritma tasarımcısı olarak görev almıştır. TÜBİTAK tarafından yürütülen “Türkiye’deki Kulukça Merkezlerinin ve Hızlandırıcıların Yeni Girişimci Seçme Kriterleri” konulu projede görev almıştır.

Olcay, Havacılık ve Uzay Mühendisi olarak 2013 yılında ODTÜ’den mezun olmuştur. ODTÜ İşletme Bölümünde Tezli Yüksek Lisans Programını 2017 yılında tamamlamıştır ve yüksek lisans tez konusu “Erken aşama girişimlerin anket metodu ile değerlenmesi” üzerinedir. ODTÜ Finans Doktorası programına başlamış ve devam etmektedir.

Birkaç kez kendi girişimini kurmasına rağmen istediği ölçeklenmeyi yakalayamadığı için bu girişimleri kapatmıştır. Havacılık, ulaştırma ve enerji alanındaki teknolojik girişimlere özel olarak ilgi duymaktadır.

Vahit Altun
Yatırım Komitesi Üyesi

Finans Kurumları Birliği Genel Sekreter Yardımcısı

1971 yılında doğan Vahit Altun, yükseköğrenimini Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladı; yüksek lisansını ABD Southern Politecnic University’de işletme alanında yaptı. Finans sektöründe 24 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Vahit Altun, bankacılık hayatına 1996’da Sümerbank’ta müfettiş yardımcısı olarak başladı. 2002-2003 yıllarında ABD Atlanta’da yüksek lisans programına katılan Vahit Altun aynı zamanda bir mobilya firmasında satış müdürlüğü yaptı.

Türkiye’ye dönüşü ile birlikte 2003-2005 yılları arasında Man Kamyon ve Otobüs Ticaret Türkiye A.Ş.’de Bölge Satış Müdürlüğü yaptı. Yine aynı grupta Man Finansal Hizmetler A.Ş.’nin kuruluş çalışmalarında görev alan Vahit Altun sırasıyla 2005-2011 yılları arasında Satış ve Pazarlama Direktörlüğü, 2011-2016 yılları arasında da aynı şirketin Genel Müdürlük ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 2011-2013 yıllarında TÜFİDER Yönetim Kurulu üyeliği yapan Vahit Altun, 2012 yılı son çeyreğinde Banka Dışı Finans Kuruluşlarına ait 6361 Sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu’nun oluşturulmasında BDDK yönetiminde yapılan çalışmalara ve TBMM kanun çalışmalarına iştirak ederek, Finansal Kurumlar Birliği’nin (FKB) kurulmasında önemli katkılar sağladı. 2013-2016 yıllarında Finansal Kurumlar Birliği’nin Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği ve ilk Başkan Vekilliği görevlerini üstlendi. Şubat 2016 itibarıyla da Finansal Kurumlar Birliği Finansman Şirketleri’nden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı görevini üstlenen Vahit Altun aynı zamanda Avrupa Konfederasyonu Finans Kurumları Birliği (European Federation of Finance House Associations) Yönetim Kurulu Üyeliği yapmaktadır. Vahit Altun evli ve iki çocuk babasıdır..