NATURİGA GIDA ANONİM ŞİRKETİ
Toplam Ön Talep Tutarı: 12.336.158 ₺
Değerli yatırımcımız, bu kampanya için ön talepte bulunmanız yatırım yaptığınız anlamına gelmemektedir. İlgili kampanya yatırım turuna açıldığında Kredi Kartı ya da EFT ile yatırımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Ön yatırım talebi oluşturma sürecinde;

 • En az 1.000 ₺ - 19.999,99 ₺ aralığında ön talep bildirip, yatırım turunun başladığı ilk 5 iş günü içerisinde en az bildirdiği ön talep tutarı kadar yatırım yapan yatırımcıların yatırım tutarlarına verilecek paylara ek olarak ilave %10 bedelsiz pay,

 • En az 20.000 ₺ - 49.999,99 ₺ aralığında ön talep bildirip, yatırım turunun başladığı ilk 5 iş günü içerisinde en az bildirdiği ön talep tutarı kadar yatırım yapan yatırımcıların yatırım tutarlarına verilecek paylara ek olarak ilave %15 bedelsiz pay,

 • En az 50.000 ₺ - 149.999,99 ₺ üzeri aralığında ön talep bildirip, yatırım turunun başladığı ilk 5 iş günü içerisinde en az bildirdiği ön talep tutarı kadar yatırım yapan yatırımcıların yatırım tutarlarına verilecek paylara ek olarak ilave %20 bedelsiz pay,

 • En az 150.000 ₺ ve üzeri aralığında ön talep bildirip, yatırım turunun başladığı ilk 5 iş günü içerisinde en az bildirdiği ön talep tutarı kadar yatırım yapan yatırımcıların yatırım tutarlarına verilecek paylara ek olarak ilave %25 bedelsiz pay,
  hediye edilecektir.

Önemli Bilgilendirme

 • Girişim şirketinin 2. Yatırım turunda yeni çıkarılacak %6 ila %10 payın arzı söz konusu olacaktır. (Hisse miktarı ön talebe göre belirlenecektir.) 
 • Girişim şirketinin fonlama tutarı 8.700.000 TL ila 14.500.000 TL aralığında olması planlanmıştır. (Fonlama tutarı değişebilir)
 • Yatırımcılarımıza çeşitli seviyelerde yapılan yatırımlarına göre verilecek Naturiga ürünlerinden oluşan hediyeler kampanya başlangıcı ile açıklanacaktır.
 • Bu kampanyada asgari yatırım tutarı 1.000 TL olarak belirlenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular  

 • Ön talep tutarından az yatırım yaparsam ne olur?
  • Bildirilen ön talep tutarından daha az yatırım yapılması durumunda %10 ilave bedelsiz pay hediyesinden faydalanılamayacaktır.
 • Ön talep tutarı kadar yatırım yaparsam ancak fazla fonlama kaynaklı olası iade olur ve yatırım tutarım ön talep tutarımın altına düşerse ne olur?
  • Bedelsiz pay hediyesi fazla fonlama olması durumunda, olası iade sonrası kesinleşen yatırım tutarı üzerinden hesaplanacaktır.
 • Ön talep tutarından fazla yatırım yaparsam ne olur?
  • Bildirilen ön talep tutarından fazla yatırım yapılması durumunda %10 bedelsiz pay hediyesi sadece ön talep bildirilen tutar için elde edilecektir.Örnek : Ön talep toplama tarihleri içerisinde 10.000 ₺ ön talep bildiren yatırımcılarımız, kampanya başladığında ilk 5 gün içerisinde EN AZ 10.000 ₺ yatırım yaparsa (%10) 1.000 ₺ fazladan pay almaya hak kazanacaktır

Milli sporcu ve Dünya Bilardo Şampiyonu Semih Saygıner Naturiga’ ya ve Naturiga’nın iyi beslenme & iyi yaşam misyonuna katılıyor.

 • Yaşamı boyunca bir çok başarıya imza atmış, aktif bir yaşamı uzun yıllar süresince disiplinli bir şekilde sürdürerek, bir sporcunun sahip olması gereken fiziki ve zihinsel seviyesini her zaman koruyabilmiş örnek bir spor insanı ve iyi yaşam uzmanı…
 • Kendisinin iyi yaşam uzmanlığından faydalanacağımız Semih Saygıner Naturiga ekibinin bir parçası olarak aramıza
  İyi Yaşam Direktörümüz ( Chief Wellness Officer) olarak katıldı.
 • Kapalı alan sporlarında uzman sporcuların ve uzun süre kapalı alanlarda yaşayan, çalışan tüm bireylerin beslenme rutinlerini güçlendirecek, enerji seviyelerini, fiziki ve zihinsel sağlıklarını destekleyecek fonksiyonel ürünler çıkarmak üzere birlikte çalışacağız.
 • Ülkemizde ve dünyada bu özel alana uygun ürünleri tanıtacağız.
 • Semih Saygıner’in katma değeri yüksek ve vizyoner ürünler sunmamıza yardımcı olacak iyi yaşam pratikleri ile iyi beslenme dünyası duvarına bir tuğla daha ekleyebilecek olmaktan dolayı çok mutluyuz
Naturiga Gıda A.Ş. Hakkında

Naturiga sağlıklı beslenme, bitki bazlı beslenme ve glutensiz beslenme kategorilerinin kesişim noktası bir fonksiyonel gıda şirketidir.

 • Naturiga olarak dünyanın biyolojik çeşitliliğine ulaşmanın artık daha kolay olduğu günümüzde hem ülkemizden hem de dünyanın farklı bölgelerinden süper besinleri bir araya getirerek katma değeri yüksek, fonksiyonel gıdalar, sağlıklı beslenmeyi kolay ve eğlenceli hale getiren yenilikçi ve besleyici süper gıda karışımları, bitki bazlı proteinler, sağlıklı kahvaltılık alternatifleri ve glütensiz atıştırmalıklar sunuyoruz.
 • Tüm ürünlerimiz vegan beslenmeye uygundur, glütensiz, ilave / rafine şeker içermeyen, katkı ve kıvam vericiler, aromalar kullanılmadan hazırlanmaktadır.
 • Beslenme konusunda artık yeni bir dünya var. Toplumlarda beslenme ve sağlıklı yaşam ile ilgili yeni bir bilinç seviyesi var. Naturiga olarak bu yeni dünyanın zararlı içerikler kullanmayan en iyi temsilcilerinden biri olmak üzere kolları sıvadık. Türkiye'den de global pazarlarda rekabet edebilen bir iyi yaşam markası çıkarma idealiyle her gün yeni fikirler, ürünler ve hedefler peşinde koşuyoruz.
 • Daha sağlıklı bir yaşamın daha mutlu bir yaşam olduğunu biliyoruz. Çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin insanların çoğunun halen günlük meyve, sebze ve protein tüketimi hedeflerine ulaşamadığı günümüzde, daha fazla insanı sağlıklı yaşamaya ve beslenme ihtiyaçlarını gidermek için daha fazla süper gıda / fonksiyonel gıda tüketmeye teşvik ediyoruz.
İlk Yatırım Turu Sonrası Neler Yaptık, Neler Değişti?

Operasyon (Üretim, Kalite, Altyapı)

 • 2022 yılındaki ilk kitlesel yatırım turumuz sonrası 240m2’den oluşan küçük üretim yerimizi ve şirketimizi, şu anda Sancaktepe / İstanbul’da bulunan ve yaklaşık 1.000m2’lik alana yayılan ofis, üretim ve depolama alanlarının bulunduğu, kiraladığımız yeni tesisimize taşıdık.
 • Yeni endüstriyel fırın, havalandırma sistemi ve gerekli gıda üretim ekipmanları ile yardımcı lojistik ekipmanlar ve tüm tesis altyapısına yatırım yapıldı. Kapasite artışı artış planlarına uygun olarak elektrik  ve trafo altyapısına yatırım yapıldı.
 • Daha önce fason olarak ürettirdiğimiz granola ve atıştırmalıklarımızı da diğer tüm ürünlerimiz gibi kendi tesisimizde üretmeye başladık. Şu anda iki ayrı üretim hattında (toz ve atıştırmalık ürünler) faaliyetlerimize devam ediyoruz.
 • Aramıza Üretim Müdürümüz (Gıda Mühendisi) ile Muhasebe Yöneticimizin katılması ile girişimimizin ilk yıllarında zayıf kalan alanlarımızı güçlendirdik.
 • ISO 22000 VE FSSC 22000 Üretim Kalite sertifikalarımızı aldık.
 • Yatırım teşvik belgesi, KOSGEB ve Teknoparklardaki ilgili teşviklerden yararlanmak için gerekli başvurular yapıldı.
 • İngiltere ve Avrupa pazarında satacağımız fonksiyonel ürünlerin reçeteleri tamamladık. (Ülkemizde bitki listesinde bulunmadığı için ithal edemediğimiz ve yurtdışı pazarlarda daha rekabetçi içerikler sunabilmek için gerekli olan bazı hammaddeler nedeniyle bazı ürünlerimizin mevcut reçeteleri yurtdışı pazarlarda az oranda farklı olacaktır).
 • İngiltere ve Avrupa pazarlarında çıkacak olan fonksiyonel ürünlerin paket tasarımları tamamlandı.

Pazarlama 

 • 1 yurtdışı (NOPE London) ve 1 yurtiçi fuara (Yerel Zincirler Fuarı) katıldık. Potansiyel müşterilerle ve potansiyel iş ortakları ile tanıştık, yol planımızı hazırladık.
 • Ankara'da Girişim 23 fuarına katıldık ve bu fuarda şirketimize yatırım yapma konusunda ilgi gösteren ülkemizin değerli holdinglerinden biri ile tanıştık. 4 ay süren yatırım görüşmeleri sonucunda teklif aşamasını da geçtikten sonra, birlikte çalışma süreçleri hakkındaki öngördüğümüz olası aksaklıklar nedeniyle şu aşamada süreci sonlandırdık. Son 1 yılda 2 değerli farklı holding tarafından gelen yatırım görüşmeleri neticesinde, gelecekte de sektörümüze yatırım yapmak isteyen değerli yatırımcıların ilgisini çekebileceğimizi veya uygun şartlar halinde bu değerli yatırımcılar ile yeniden ortak bir noktada buluşma şansı olabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca özellikle pandemi sonrasında daha fazla ön plana çıkan enerji, bilişim ve sağlıklı beslenme sektörlerine yatırım iştahının devam edeceği ve markamızın dikkat çeken çizgisi nedeniyle potansiyel yatırımcılar ile yollarımızın kesişeceğine inanıyoruz.
 • 2023 Ağustos ayında ilk defa önemli bir pazarlama adımı atarak Instagram’da 2 milyondan fazla takipçisi olan ve sağlıklı yaşam odağına sahip önemli bir influencer ile bir iş birliği yaptık. Başarıyla geçen tanıtım iş birliğinde Instagram hesabımız binlerce yeni takipçi kazanırken, ürünlerimizin birçoğu yüksek talep nedeniyle hızla satılarak kampanya planından çok erken tükendi.
 • Kasım ve Aralık aylarında da işbirliğimize devam ettiğimiz influencer ile olan çalışmaların da sonuncunda geçtiğimiz yıl sonu 35 bin olan Instagram takipçilerimiz 53 bini geçti.
 • İngiltere’de kurulan ve yakında Avrupa ve A.B.D pazarlarında faaliyete geçecek olan GenM organizasyonu ile partnerlik anlaşması yapıldı. Bu anlaşma ile dünyada odağı hızla artan menopoz jenerasyonuna uygun ürünler sunan markalar arasına girmiş bulunuyoruz. İngiltere’de Holland & Barret,Tesco,Boots gibi güçlü perakende zincirlerinde oluşturulmaya başlayan “menopoz dostu” ürünler reyonlarında listelenmemize de yardımcı olacağına ve bu önemli perakendeciler ile network oluşturmamızı sağlayabileceğine inandığımız bu ortaklık sonucunda GenM’in güçlü PR kampanyalarından faydalanacağız. İngiltere’de 15,5 milyon Türkiye’de 13 milyon kadın menopoz jenerasyonu yaş aralığındadır. (2030 yılında dünya menopoz ve menopoz sonrası kadın nüfusunun 1,2 milyara çıkacağı öngörülmektedir ve menopoz dostu ürünler pazarı ise 24,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor.)

Satış

 • Caffe Nero(75+) ve Gloria Jeans(150+) kahve zincirleri ile yapılan listelemeler ile yeni ve marka bilinirliği açısından yüksek trafiğe sahip bir kanala giriş yapmış olduk ve böylece Macrocenter, Carrefour Gurme ve Hiperler, Metro Marketlerden oluşan modern satış kanalımız, iki yerel distribütör ile ulaştığımız ve yüzlerce yerel satış noktasından oluşan geleneksel satış kanalımız, bir distribütör ile ulaştığımız K.K.T.C ve www.naturiga.com, Trendyol satış kanallarımızdan sonra HORECA kanalında genişleme ile müşterilerimize çok daha fazla noktada temas etmeye başladık. Bazı ürünlerimiz Trendyol’da kendisi kategorisinde en çok satılan ve takip edilen ürünler arasına girmiştir.
 • Ülkemizde yaşanan deprem felaketinin ticaret hayatına olan ve aylarca süren yansıması, beklenmedik enflasyonist ortam nedeniyle etkilenen maliyet artışları, satış ve karlılık planlarını etkileyen ve zorlaşan koşullara rağmen 2023 Ocak-Aralık ayları arasında geçtiğimiz yıl aynı döneme göre;
  • 244.152 adet ürün satışı ile toplam 17.137.796 TL ciroya ulaştık. (Geçtiğimiz yıla göre %70,7 adet büyümesi, TL bazında %176 Ciro büyümesi, dolar bazında %90 üzerinde ciro büyümesi elde ettik)
  • 2023 yılı sonunda, faaliyet karımız yaklaşık 1 milyon TL olup, 2023 yılı net karımız yaklaşık 426 bin TL olarak gerçekleşmiştir. ,
 • Macrocenter mağazalarında bulunan ürün çeşitliliğimizi kategori görüşmeleri sonrası artırmaya başladık ve devam ediyor.
 • Carrefour Gurme ve Hiper noktalarındaki ürün çeşitliliğimizi artırmak üzere görüşmelerimiz devam ediyor.
 • Ülkemizde 60+ satış noktası bulunan önemli bir kişisel bakım market zinciri ile ilk ürün listeleme görüşmelerine geçtiğimiz ay başladık. 2024 yılının ilk yarısında Başarıyla ve hızla sonlanması için çalışıyoruz.
 • 2024 Ocak ayında Resmî Gazete’de yayımlanan kararın ardından, zincir marketler, glütensiz ürünler başta olmak üzere, ihtiyaca yönelik özel beslenme ürünlerine reyonlar açarak önemli bir eksiğin karşılanmasına katkı sunacak. Bu yeni durum Naturiga gibi birçok özel beslenme ihtiyacına ürün sunan markaların gelişimine katkı sağlayacaktır.
 • Ticaret Bakanlığı’nın yayınladığı ve 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bir yönetmelik ile zincir marketlerin vade süresi bizim kategorilerimizde 60 gün ile sınırlandırıldı. Daha önce 75-90-120 günlere varan vadeli satışlar bulunan bu kanalda, alınan bu karar ile şirketimizin önümüzdeki yıllardaki vadeli alacak süreleri kısalarak finansallarımıza pozitif etkileri ile yansıyacaktır.

Ürün Geliştirme

 • Ketojenik Pankek karışımımızı yeniledik, aynı kategoriye ait olarak Kakaolu Kek Karışımı ürünümüzün ise lansmanını yaptık, toplam 34 çeşit SKU’ya ulaştık.
 • İthalat bağımlılığımızı azaltmak için mütevazi adımlarla kolları sıvadık ve en çok satan ürünlerimizden biri olan Organik Buğday Çimi Tozu yerli üretimi için yerel bir üretici ile iş birliğine adım attık, 2024 yılı başında ilk sevkiyatımızı başarı ile teslim aldık.
 • Fonksiyonel Protein Bar reçetesi için Ar-Ge çalışmasına uzman bir danışman eşliğinde başlandı.
 • 2024 yılı içinde lansmanı planlanmak üzere 10 çeşit yeni fonksiyonel ürünün reçeteleri tamamlandı.
 • Ülkemizin alanında tanınmış sporcularından ve alanında dünya şampiyonluğu bulunan değerli bir sporcu ile yakın bir zamanda bir iş  anlaşmasına  imza attık. Yakında duyurusunu yapacağımız anlaşmamız sonrasında kendisi ve uzman bir sporcu diyetisyeni ile birlikte “kapalı alan sporcularının” beslenme mental ve fiziksel ve sağlık ile genel performans ihtiyaçlarına odaklanan yepyeni bir fonksiyonel ürün kategorisi çıkararak hem ülkemizde hem de dünyada tanıtımını ve satışını yapacağız.
Neden Yeni Yatırım Turu Düzenliyoruz?

Türkiye'nin lider ve ilk süper gıda şirketlerinden biri olarak, yaratıcı, rekabetçi sağlıklı fonksiyonel besinler ve atıştırmalıklar üreten hem Türkiye'de hem de global pazarlarda satışını yapan çok kanallı bir B2B ve B2C şirketi olma amacındayız.

Şu ana kadarki yolculuğumuz, pazarda sevilen ve alanında saygın bir noktaya ulaşmayı başaran bir marka oluşturduğumuzu, tedarikçilerimiz, perakendeci satış noktalarımız ve direkt müşterilerimizle pozitif ilişkiler geliştirdiğimizi gösterdi; tüm bunların bize büyüme için çok verimli bir altyapı sağladığını düşünüyoruz.

 • İlk tur yatırımımızda planladığımız ancak plan ile yatırımın hesaplarımıza geçmesi arasında geçen 5 aylık süre ile sonrasında yaşanan yüksek enflasyon, artan tüm maliyetler ve kurlar nedeniyle    erteleme kararı aldığımız bazı adımları atacağız.
 • Aynı sebeple ertelediğimiz İngiltere pazarı girişi ve yılın 2. Yarısında planladığımız Almanya üzerinden Avrupa pazarı online operasyonları için gerekli kaynak yaratılacak.
 • Pazarlama faaliyetlerine stratejik iş birlikleri ve saha uygulamaları ile agresif şekilde ağırlık verilecek.
 • Önemli yerel ve uluslararası fuar katılımlarına kaynak ayrılacak.
 • Geliştirilmekte olan atıştırmalık kategorisinin ve yeni sporcu serisinin çıkacak ürünleri ile ulusal kanallarda genişleme sağlanacak.
 • Büyüme için gerekli olan stok ve paket yatırımı yapılacak.
 • Tüm bu atılacak adımlar ile önümüzdeki yıllardaki büyüme planlarının ve döviz geliri elde edilerek sağlamlaştırmayı istediğimiz gelir-gider dengemizin temelleri güçlü bir şekilde atılacak.

Süper gıda tozlarımız ve amaca yönelik tasarlanmış fonksiyonel karışımlarımız insan vücudunun ihtiyacı olan mikro besinlerle doludur ve besin değerlerini maksimum ölçüde koruyacak şekilde kurutulup paketlenirler. Ürünlerimiz geniş bir ihtiyaç ve yaş aralığına yanıt verebilmektedir. Bu nedenle "Naturiga olarak 1 yaşından büyük hemen her bireyin beslenmesine uygun bir ürünümüz mutlaka vardır" diyoruz.

Siz de daha fazla insanın süper besinler ile daha sağlıklı ve mutlu yaşamasına yardımcı olmak için misyonumuza katılabilirsiniz! Sizleri hem müşterimiz hem de yatırımcımız olarak görmeyi, küçük başlangıçlardan büyük hayallere varacak hedeflerimize kitlelerin gücüyle ulaşmayı çok isteriz.