Kahve Teknolojileri A.Ş.
Kafetek, geleneksel Türk içeceklerinin daha pratik ve daha lezzetli hazırlanmasını sağlayan, IoT teknolojisine sahip tam otomatik kahve ve çay makineleri geliştirir.

Akıllı Türk Kahvesi Makinesi bir Üretim Projesidir

Makine, Teçhizat, İmalat ve Tarım, Gıda Kategorilerinde yer almakta ve İş Modeli B2B ve B2C’dir

9.7%

37 Gün 17 Saat 3 Dakika

  • Hedeflenen Fonlama
  • Alınan Yatırım
  • ₺ 6.600.000
  • ₺ 642.937

242 Yatırımcı Pay Aldı.

28 Nitelikli Yatırımcı Yatırım Yaptı.

Yatırım Yap
Kahve Teknolojileri Anonim Şirketi
 
Kampanya Hakkında
Kampanya Durumu: Fonlamaya Sunuldu
Kampanya Kodu: G1WJJ7
Kampanya Kapanış Tarihi: 04.11.2022
Lokasyon: Global , Tüm Türkiye
Girişimin Aşaması: Doğrulanmış Prototip

Girişim Şirketi Hakkında

Ankara Kalkınma Ajansı'nın da yatırım turuna katılmasıyla birlikte, fonbulucu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu toplamda 300.000 TL eş finansman ile girişime yatırım yapma kararı almıştır.


BEDELSİZ PAY HEDİYE KAMPANYASI

Yatırım turumuzun başlama tarihi olan 5 Eylül Pazartesi saat 10:00 itibari ile 20 iş günü içerisinde EFT veya Kredi Kartı ile yapılan yatırımlarda yatırımcılara %10 fazladan pay verilecektir. Bu kampanya 20 iş günü ile sınırlıdır. Ek paylar MKK nezdinde yapılacak pay dağıtımı esnasında yatırımcıların hesaplarına aktarılacaktır. Dağıtılacak bedelsiz paylar tüm mevcut ortaklar Ziya Aydın ve Serhan Türken'in hisselerinden oransal olarak dağıtılacaktır.


Kafetek'in Doğuş Hikayesi 

Pandemi sürecinde maske kullanımından kaynaklı tüm dünyada çevre kirliliği daha fazla artmıştır. Ekip üyeleri, Türk kahvesi eşliğinde çevre kirliliği hakkında konuşurken çevreye duyarlı, pratik ve lezzetli Türk kahvesi makinesi fikri ortaya çıkarmıştır. Türk kahvesi demlemesi için cezveye ihtiyaç duyduğundan dolayı sanıldığından daha fazla su tüketilerek yapılmaktadır. Az su tüketmenin yanı sıra daha birçok avantaja sahip makine yapma konusunda hem fikir olan ekip, 2021 yılının son çeyreğinde basit prototip ile ilk Türk kahvesi demlemeyi başarmıştır. Yapılan pazar araştırmaları ve müşteri görüşleri ile prototip geliştirilerek seri üretiminin yapılması hedeflenmiştir. Bu fikir birliği neticesinde 2022 yılının şubat ayında Kahve Teknolojileri A.Ş. şirketi kurulmuş ve seri üretime hazır prototip geliştirme çalışmaları başlamıştır. 


Kafetek Nedir?

Kafetek, geleneksel Türk içeceklerinin daha pratik ve daha lezzetli hazırlanmasını sağlayan tam otomatik kahve ve çay makineleri geliştirir. 

Kurumsal anlaşmalarla ücretsiz sunulan kahve makineleri yüksek kaliteli Otantika Kahve Çekirdekleri ile çalışır. Özel IoT yazılımı sayesinde kaç adet kahve yapıldığını hesaplar ve adet başına fiyatlandırır. Merkez ofisini Teknokent’e taşımaya başlayan Kafetek, hızla büyümeyi hedefleyen yeni nesil bir teknoloji girişimidir. 

 

Makinenin Fizibilitesi ve Uygulanabilirliği

Türk kahvesi makinesi geliştirilirken piyasada bulunan rakiplerin makineleri incelenmiş ve bunun yanı sıra espresso bazlı makinelerde araştırılmıştır. Kafetek olarak Türk kahvesi makinesinde istediğimiz özellikleri karşılayacak basit prototipleme yapılarak Türk kahvesi demleme işlemi gerçekleştirilmiştir. Basit prototip ile işlevsel olarak istenilen elde edilmiş tasarım olarak geliştirilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda yeni tasarlanan makinelerimizden B2B olarak pazarlanacak Türk kahvesi makinemiz 2 gözlü olup aynı anda hem fincanda hem de köpük bardaklarda Türk kahvesi demleme işlemini yapabilmektedir. Tüm servis kaplarına uyumlu olan makinemiz ortalama 1 dakika 40 saniyede Türk kahvesini demlemektedir.

B2C olarak hizmet verecek makinemiz otomat olup tam otomatik olarak Türk kahvesi üretecektir. Bu makinemizde tek tek Türk kahvesi üretilecek olup Türk kahvesi demleme süresi ortalama 1 dakika 30 saniye olacaktır. B2C makinemiz uzay montaj şeklinde denemeleri yapılmış olup profesyonel şekilde prototip üretimi yapılmaktadır.

 

Ürünün Çalışma Mekanizması

Servis kabına makineden su doldurulur ve robotik kol servis kabının içine girerek Türk kahvesini ortalama 1 dakika 45 saniyede demler. Sıcaklık ve mesafe sensörleri Türk kahvesinin demlenmesini otomatik izleyerek demlenme süresini ayarlar. Lezzetli Türk kahvesi demlenmesi sensörler aracılığı ile sağlanır. B2B makinelerimizin yanında hareket sensörlü değirmen bulunmaktadır. Bu değirmenden taze çekilmiş Türk kahvesi servis kaplarına dökülmektedir.

 

Kafetek'in Müşteri ve Kullanıcılara Faydaları

• Uzun süre soğumadan duran Türk kahvesi içme imkanı vermektedir.

• Tüketilen Türk kahvesi sayısı makine tarafından tutulduğu için kayıp satışların önüne geçilmektedir.

• Makinelerimizde kullandığımız ısıtma yöntemi ile enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

• 24 saatte makine değişimi yapıldığı için makine arızalanması durumunda bile işletmeler Türk kahvesi tüketimine devam edebileceklerdir.

 

Geliştirdiğimiz Teknolojimiz

Makinelerimizde IoT yazılımları kullanarak sensörler aracılığı ile Türk kahvesi demlenmesini otomatik bir şekilde lezzetli yapıyoruz. Geliştirdiğimiz robot kol sayesinde Türk kahvesi homojen şekilde karıştırılıp ısıtılmaktadır. Makinemizde kullanılan tüm motor, sensör ve elektronik aksamın ana kartı Kafetek tarafından yapılmıştır. Bulunduğu ortamda internete bağlanarak kahve tüketimini sunucuya iletmektedir. Makinemizin ekrandan kontrolü ve kalibrasyon ayarlarının yapılması için ekran tasarımı yine kafetek tarafından yapılmıştır.

Makinemizde kullandığımız ısıtma tekniği sadece bize ait olup bu teknik ile kahvenin her tarafı homojen ısınmaktadır. Isıtma tekniğinin tasarımı ve elektronik devreleri tamamen Kafetek tarafından yapılmıştır.

 

İş ve Gelir Modelimiz

B2B makinemiz; ofis, kafe ve restoranlara ücretsiz olarak makinelerimiz verilecektir. Makinelerimizden kahve üretildikçe aylık olarak işletmelere otomatik olarak fatura kesilecektir. Normalde işletmeler için Türk kahvesi maliyeti, sabit makine maliyetinin üretilen kahveye oranı artı tüketilen kahve iken, bizim iş modelimizde sadece tüketilen kahve maliyeti bulunacaktır.

B2C Türk kahvesi otomatı ise direkt olarak son tüketiciye hizmet verecektir. Otomatı konumlandıracağımız işletmelere satıştan pay vererek makinelerimizi o noktalarda konumlandırabileceğiz.

 

Rakip Ürünlerden Farklılaştığımız Alanlar

İş modelimize sahip olmayan ama Türk kahvesi makinesi üreten firmalara göre farklı olduğumuz noktalar aşağıdaki gibidir.

• Servis kabında Türk kahvesi demlediğimiz için uzun süre soğumadan içilebilen Türk kahvesi üretilmektedir.

• Farklı servis kaplarında Türk kahvesi demleme yapılabilmektedir.

• Demleme olarak kullanılan ısıtma yöntemi rakiplerimizden farklı olup enerji tüketimi düşüktür.

• Türk kahvesi üretim sayısı, yazılımımız tarafından sayılmaktadır.

• Lezzetli bir pişirme için hem sıcaklık hem de köpük ölçme sensörü koordineli bir şekilde çalışmaktadır. Bu sebeple her durumda lezzetli Türk kahvesi üretilmektedir.

 

Yerel ve Global Pazara Giriş ve Büyüme Stratejilerimiz

Makinelerimize 24 saat içinde bakımı ve değişimi yapılarak kesintisiz Türk kahvesi hizmeti vermeyi hedefliyoruz. Bu şekilde pazara giriş yapmayı ve pazarda kalıcı olmayı planlıyoruz. B2B Türk kahvesi makinelerimizi işletmelere ücretsiz vererek farklı ve agresif iş modeli ile pazarda olacağız. Otantika Türk kahvesi markası ile birçok kişiye ulaşacağız ve böylelikle marka bilinilirliğimiz artacak.

Türk kahvesine benzer yapıda demlenerek içilen kahve tüketimi olan ülkeler Arabistan, Dubai, Lübnan, Ürdün, Doğu Avrupa ülkeleri ilk yurtdışı satışlarımızı yapacağız.

 

Neden Kafetek'e Yatırım Yapmalısınız?

• Kafetek, AR-GE süreçlerinin bir kısmını tamamlamış ve teknolojisini kullanılabilir olduğunu göstermiştir.

• Kafetek, alacağı yatırımla ilk yılını tamamlamadan Seri-A yatırım turuna çıkma potansiyeline sahiptir.

• Kafetek, her teknoloji kendi bünyesinde yapan, geliştiren ve bunu şirket bünyesinde tutan bir girişimdir.

• Kafetek, ikinci yılında ihracat yaparak Türk kahvesinin global elçisi olacak alt yapıya sahiptir.

 

Neden Kitle Fonlaması ile Yatırım Almak İstiyoruz?

• Kitle fonlaması, devlet güvencesi ile doğru platformda kaliteli ve hızlı fonlama süreçleri sunmaktadır.

• Kitle fonlaması doğru platformda yapıldığı takdirde etkili ve prestijlidir, dolayısı ile girişimin tanınırlığı kısa sürede artar.

• Kitle fonlaması, ilk tohum yatırımı için istenen fon miktarı anlamında en uygun seçenektir.

• Kitle fonlaması başarı ile sonuçlandığında girişimciye 2. ve 3. tohum yatırımları ve sonrasında Seri A yatırımlarına manevra kabiliyeti sağlar.

 

Yatırım Sonrası Kısa, Orta ve Uzun Vadede Neler Yapmak İstiyoruz?


Kısa Vade (1 Yıl):

• 1.000 adet B2B kahve makinesi ve 600 adet B2B çay makinesi ile işletmelere hizmet vermek.

• 150 adet otomat ile B2C olarak kullanıcılara 7/24 Türk kahvesi hizmeti vermek.

• Otantika Türk kahvesi markası ile en az 3 perakende markası ile anlaşarak perakende satış noktalarında satış yapmak.


Orta Vade (1-3 Yıl):

• Seri A yatırım turlarına çıkabilecek seviyede satış gerçekleştirmek ve Seri A ve B yatırım turuna çıkarak yatırımcıya yüksek çarpanla getiri sağlamak.

• Orta Doğu, Arap Yarımadası, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere şubeleşme ve yurtdışı fonlarından yararlanma adına bu bölgelerde şirket kurmak.

• Toplam 10.000 aktif makine sayısına ulaşarak global bir firma haline gelmek. Kafetek’i ülkemizde ve yurtdışında tanınan ve sevilen bir marka haline getirmektir.


Uzun Vade (5 yıl):

• Ülkemizde kahve yetiştirici faaliyetlerinde bulunmak veya bu faaliyetlerde bulunan işletmelerle iş ortaklığı yaparak ülkemizde kahve yetiştiriciliği yapmak.

• Marka değerleme kuruluşu olan Brand Finance’ın düzenlediği yıllık raporlarda Türkiye’deki en değerli 100 marka arasında yer almak.

• Yatırımcılara en fazla getiriyi sağlayacak şekilde Seri C ve D yatırım turlarına çıkmak.

 

Kahve Pazarı ile İlgili Çarpıcı Veriler

ICO Grup verilerine göre Dünya’da ortalama her 3,7 trilyon bardak kahve tüketilmektedir. Marketing Türkiye’nin yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye’de her 3 kişiden 1’i her gün kahve içmektedir. Kahve içenlerin %54,7’si ise Türk kahvesini tercih etmektedir. ICO Grup verilerine göre Türkiye’de 2012 yılında 43 bin ton kahve tüketilirken 2022 yılında 111 bin ton tüketimine çıkmıştır. 2022 yılında Türkiye’de günde ortalama 15 milyon fincan Türk kahvesi tüketilmektedir.  

Girişim Şirketi Tarihçesi

Kafetek’in geliştirme yolculuğu 2021 yılında başladı. Türkiye'de ve dünyada her geçen yıl artan kahve tüketiminin pazarda oluşturmaya başladığı teknoloji eksikliğine çözüm getirmek için yola çıkıldı. IoT teknolojisine sahip, pratik çözümler sunan, uzaktan yönetilebilen ve adet başına fiyatlandırma yapabilen Kafetek, Teknokent'e girmeyi başardı. Şimdi ise sıcak ve taze bir marka hikayesiyle markette yerini almaya hazırlanıyor.

Ürün/Proje Hakkında Özet Bilgi

Projemiz, servis kabında Türk kahvesi demleyerek cezve gibi ara pişiricileri ortadan kaldıran, nesnelerin interneti (IoT) ile uzaktan takip edilerek satılan kahve sayısını raporlayan özel bir sistemle çalışır. Sahip olduğu sensörlerle bulunduğu her ortamda daima aynı standartta demleme yapar. Dünyada bir diğer örneği olmayan projemiz, sahip olduğu teknoloji sayesinde aynı anda farklı tiplerde kahveyi servis kabında hazırlayıp ısıtır.

Pazar araştırmaları gösteriyor ki Türk kahvesi de tıpkı espresso gibi büyük bir pazar payına sahiptir. Türk kahvesinin makineler üzerinden yaygınlaşamamasının en önemli nedeni, geleneksel olarak cezvede demleniyor olmasıdır. Üstelik bu yöntemle kahveyi yapan kişi daima aynı standardı tutturamaz. Bir diğer sebebiyse cezveden bardaklara aktarılan kahvenin lezzet kaybına uğraması ve sıcaklığını hızla yitirmesidir. Geliştirdiğimiz Kafetek makineleriyle birlikte Türk kahvesi daima aynı lezzet standardında olur ve özel ısıtma tekniği sayesinde uzun süre sıcaklığını koruyarak servise hazırlanabilir. Bununla beraber cezve bulaşığı çıkarmaz ve insan temasına bağlı süreçler ortadan kalkar. Makinelerimizle tıpkı espresso gibi pratik bir şekilde hazırlanabilen Türk kahvesi, potansiyel pazar payına ulaşarak hem lokal hem de global olarak sevilen sıcak içeceklerden biri haline gelecektir.

Makinelerimizin entegre yazılımı, elektrik donanımı, ürün tasarımı ve ısıtma yöntemleri tamamen firmamız tarafından geliştirilmiştir. Daha önce firmamız tarafından yapılan basit prototip ile kahve demleme denenmiş ve tüketici testleri gerçekleştirilmiştir. Bu testler sonucunda oldukça olumlu geri bildirim alınmıştır. Şu an seri üretime yönelik ilk prototipler hazırlanmaktadır. Yapılan bu prototiplerden de olumlu sonuçlar alınırsa hızlıca seri üretime geçilecektir. Basit prototipleri bile kullanmaya niyetli müşteriler bulunmaktadır.

Belge, Ödül ve Hukuki Durum
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Takım
Ziya Aydın
Ziya Aydın
Kurucu Ortak ve Genel Müdür
Serhan Türken
Serhan Türken
Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı
Umut Kaya
Umut Kaya
AR-GE Mühendisi
Mert Tenel
Mert Tenel
AR-GE Mühendisi
Takım Üyesi

Ziya Aydın

Kurucu Ortak ve Genel Müdür

2010 yılında İstanbul Üniversitesi endüstri mühendisliği bölümünü kazanmıştır. Üniversite eğitiminin 2. yılına kalite kulübünün yönetimine seçilmiş ve iş dünyası ile ilk temaslarını kurmaya başlamıştır. Üniversitenin son eğitim yılında başladığı uzun dönem stajından sonra çalışma hayatını hiç bırakmayarak 5 farklı sektörde, farklı departmanda çalışmalarda bulunmuştur. İlk iş tecrübesinden son iş tecrübesine kadar sürekli üst yönetime rapor verdiği için üst yönetim kademelerinin yönetim yaklaşımlarını analiz etme fırsatı bulmuştur. En uzun çalışma dönemini geçirdiği Parıltım Yemek'in yurtdışında fabrika kurulumunu ve pazar stratejilerini bizzat yönetmiştir. Şu anda, edindiği tüm bilgi birikimini ve tecrübeyi Kahve Teknolojileri A.Ş.'de kullanmaktadır.

Takım Üyesi

Serhan Türken

Kurucu Ortak ve Yönetim Kurulu Başkanı

Set Capital Advisory'nin kurucusu ve halen Yönetim Kurulu Başkanı olan Serhan Türken, Kocaeli Üniversitesi İktisat Yüksek Lisans derecesini aldı. Kariyerine 2010 yılında PwC Türkiye'de bağımsız denetçi olarak başlamıştır. 2013 yılında Danışmanlık bölümünde danışman olarak çalıştığı KPMG bünyesine katılmış, 2015 yılında Burgan Yatırım kurumsal finansman ekibine başkan yardımcısı olarak, 2017 yılından itibaren ise kurumsal finansman ekibinin başında yer almıştır.

Takım Üyesi

Umut Kaya

AR-GE Mühendisi

Umut Kaya, 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü kazanmıştır. Delivers.ai şirketinde ilk profesyonel tecrübesini kazanmıştır. Gömülü sistemler ve robotik kodlama uzmanlık alanıdır.

Takım Üyesi

Mert Tenel

AR-GE Mühendisi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Donanım ve gömülü yazılım konularına ilgi duymaktadır. C / C + + / Matlab / Python / Veriloghdl / Assemblyonarmortex-M4 / Eagle yazılım dillerinde deneyimi vardır. Kahve Teknolojileri girişiminde AR-GE Mühendisi olarak çalışacak olup, makine ana kartının çizilmesi, gömülü yazılım, haberleşme protokolleri alanlarında görev yapacaktır.

Ürün ve Üretim
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Pazar/Rekabet/Hedef Kitle
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Analizler(SWOT) ve İş Planı
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Finansal Tablolar
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Görseller ve Videolar
Yatırımcılar
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Güncellemeler
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Soru ve Cevaplar
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Kampanya Bilgi Formu
Sadece giriş yaparak bu sayfayı görüntüleyebilirsiniz.
Giriş Yap
Pay Satış Ekranı
Hedeflenen Fonlama
₺ 6.600.000
Ek Fonlama
₺ 1.320.000
Fonlama Sınırı
Yok
Yatırımcı Sayısı
242
Alınan Toplam Yatırım
₺ 642.937
Pay Arz Oranı
% 10
Ortalama Yatırım
₺ 2.656
En Yüksek Yatırım
₺ 300.000
Nitelikli Yatırımcı
28
Nitelikli Yatırım Oranı
% 71,04
Fonlama Başlangıç
05.09.2022
Fonlama Bitiş
04.11.2022
Yatırım Yap
Yatırım Tutarı
₺ 1.000
₺ 5.000
₺ 10.000
₺ 20.000
₺ 50.000
₺ 100.000
Yatırım Yap
Yapacağınız ödemeler fonlama sonuna kadar İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.'nde saklanacaktır.
Ödemeyi yapacağınız kredi kartı veya banka hesabı kendi adınıza olmalıdır.
Kampanya Hakkında
Belge, Ödül ve Hukuki Durum
Takım
Ürün ve Üretim
Pazar/Rekabet/Hedef Kitle
Analizler(SWOT) ve İş Planı
Finansal Tablolar
Görseller ve Videolar
Yatırımcılar
Güncellemeler
Soru ve Cevaplar
Kampanya Bilgi Formu
Pay Satış Ekranı